swMenuFree


Gazetka szkolna

separator.jpg
ksiazka.jpg
ksiazka2.jpg

Zamówienia publiczne

 Francuzi   w   Szczecinie

 

 W sobotę 21.09.2013r., w ramach XIII Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki organizowanego przez Szczecińskie Towarzystwo Naukowe odbyła się  wycieczka pt.: "Francuzi w Szczecinie". Będąc uczennicami francuskiej klasy dwujęzycznej nie mogłyśmy doczekać się tego wykładu, tym bardziej, że został on zaplanowany w bardzo atrakcyjnej formie, tzn. jako wycieczka autokarowa.

Program wycieczki zakładał zwiedzenie 4 „francuskich  punktów”. Najpierw zobaczyliśmy salę Bogusława X na Zamku Książąt Pomorskich, siedzibę  ówczesnych kalwinów. Później pojechaliśmy autokarem nad Wzgórze Napoleona znajdujące się na os. Pogodno. Kopiec został usypany w 1808 roku przez okupujących Szczecin żołnierzy francuskich, którzy postanowili uczcić w ten sposób trzydzieste dziewiąte urodziny Napoleona Bonaparte. Widzieliśmy również cmentarz jeńców francuskich, znajdujący się na os. Zawadzkiego. Spoczywa na nim 244 żołnierzy walczących na wojnie francusko-pruskiej. Na sam koniec wycieczki zobaczyliśmy Dom Grabarza, który jako jedyny w formie drewnianej  zachował się po II wojnie światowej.

Bardzo nam się podobał wykład o Francuzach w Szczecinie. Bez wątpienia, podzielimy się powyższymi informacjami z innymi i zachęcimy do odbycia podobnej wycieczki.

 

autorzy: Magdalena Maciaszczyk kl. 2d
Urszula Słojkowska


 

 

stat4u