DNI FRANKOFONII W NASZYM GIMNAZJUM

Tradycyjnie, z okazji Dni Frankofonii, czyli Święta Języka Francuskiego obchodzonego na całym świecie, nasze gimnazjum przygotowało aż 4 dni przeznaczone na uczczenie i popularyzację tego języka w dniach 26 - 29 marca 2014 roku.

Impreza rozpoczęła się ogólnopolskim konkursem „Młody Lingwista” dla ochotników francuskojęzycznej klasy 2d i 3d. Uczniowie musieli zrozumieć tekst pisany, rozwiązać test gramatyczno-leksykalny oraz wykazać się znajomością kultury, historii i geografii Francji. Po tym ogromnym wysiłku czekał na naszych konkursowiczów, ale też dla wszystkich innych uczniów i nauczycieli, przepyszny francuski poczęstunek w postaci koreczków z serów i bagietek.

Kolejny dzień poświęcony francuskiemu święcie, czyli czwartek 27 marca, miał również charakter poczęstunku, ale tym razem „na słodko”. Uczniowie francuskojęzycznych klas, tj. 2d i 3d częstowały przepysznymi naleśnikami. Oczywiście, nie obyło się bez konkursu. Tym razem w szranki stanęli uczniowie klas drugich, którzy rozwiązywali zadania dotyczące rozumienia tekstów ze słuchu.

Piątek 28 marca należał do trzecioklasistów, którzy popisywali się swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi, co oczywiście do łatwych zadań nie należy! Jednakże ten rodzaj uczczenia święta francuskiego języka, również bardzo się spodobał.

Nasze Święto Frankofonii zakończyło się w Dzień Otwarty Szkoły, w sobotę czyli 29 marca. Francuskie klasy dwujęzyczne przygotowały zarówno coś dla ciała, jak i duszy. Po degustacji francuskich dań regionalnych przygotowanych przez klasę 2d, nasi goście mogli zrelaksować się we Francuskiej Kawiarence przysłuchując się przepięknemu repertuarowi muzycznemu zaproponowanymi przez uczniów klasy 3d, jak też oglądając przepiękne francuskie portfolia klas uczących się języka francuskiego oraz prace plastyczno-techniczne wykonane przez klasy pierwsze pt. „Francja dla mnie to …. ”

Kończąc tę krótką charakterystykę Dni Frankofonii w naszym gimnazjum, chcielibyśmy podziękować wszystkim uczniom i rodzicom za pomoc i zaangażowanie się w przygotowanie tych dni. Ogromne MERCI!

opracowały:   nauczycielki języka francuskiego Urszula Słojkowska  i  Elżbieta Dąbrowska