swMenuFree


Gazetka szkolna

separator.jpg
ksiazka.jpg
ksiazka2.jpg

Zamówienia publiczne

Piknik Naukowy EDUSCIENCE

 

 

Czy są wśród naszych uczniów przyszli naukowcy? Ależ oczywiście, że tak. A nawet jeśli są nieświadomi wyboru drogi naukowej, to z pewnością takie przedsięwzięcia jak Piknik EDUSCIENCE zainteresują ich naukami ścisłymi, które wcale nie są takie trudne.

Piknik Naukowy EDUSCIENCE – moc naukowych wrażeń! Pod takim hasłem 11 kwietnia 2014 r. w Gimnazjum nr  7  im. Sybiraków w Szczecinie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Człowiek najlepsza inwestycja” pod nazwą: Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i  technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii  - EDUSCIENCE”.

Głównym celem  pikniku  EDUSCIENCE było zainteresowanie uczniów przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi, pokazanie, że nauka tych przedmiotów może być pożyteczna i przyjemna. Piknik  rozpoczął pokaz naukowy, podczas którego uczniowie dowiedzieli się, jak można zrobić pastę do zębów dla słonia, dlaczego banknot zanurzony w łatwopalnej substancji nie spala się, rozgrzana puszka zgniata się w zimnej wodzie, piana pali się, a podpalany balon napełniony wodą nie pęka. Uczniom bardzo podobał się seans astronomiczny  w przenośnym planetarium. Dowiedzieli się wielu ciekawostek  o wszechświecie, w szczególności o gwiazdozbiorach zodiakalnych i planetach Układu Słonecznego. Towarzyszyli Słońcu w wędrówce wokół Ziemi. Poznali fazy Księżyca. Zobaczyli  jak mały jest nasz Układ Słoneczny w całej Drodze Mlecznej i jak niewielka jest Ziemia. Uczniowie wzięli udział w warsztatach odbywających się na sali gimnastycznej takich jak: ścinanie białka, kolorowa  chemia, matematyczne rozmaitości i magnetyczne szaleństwo. Wielu emocji dostarczyły uczestnikom modele mostu Leonarda da Vinci, budowy człowieka oraz układanki logiczne. Uczniowie z grupy projektowej (klasa IIe)  wzięli także udział w lekcjach: „Chemik także może być artystą!  Malarstwo elektrolityczne”, „Optyka – zabawa ze światłem”. Wiele emocji dostarczyły uczestnikom modele Układu Słonecznego, most Leonarda da Vinci, model budowy człowieka, magiczne lustro, lewitujące piłeczki oraz układanki logiczne czy maszyna o wdzięcznej nazwie „Nerwusometr” – przedstawiająca prosty obieg elektryczny. Na koniec zostało przeprowadzone losowanie upominków od EDUSCIENCE  dla uczestników Pikniku w postaci układanek logicznych, płyt z przyrodniczymi filmami i ekologicznych latarek. Uczniowie stwierdzili: super zabawa, ale również głowa pełna nowych umiejętności i doświadczeń.

Piknik Naukowy EDUSCIENCE był niesamowitą przygodą dla wszystkich uczniów oraz opiekunów, niezwykłym spotkaniem z nauką, która cały czas nas zadziwia i zaskakuje. Rozbudził ciekawość świata, pasje badawcze, na pewno przyczyni się w przyszłości do zwiększenia liczby młodych naukowców.

Nasza szkoła od dwóch lat uczestniczy w realizacji innowacyjnego projektu edukacyjnego  EDUSCIENCE jednego z największych w Polsce z zakresu edukacji przyrodniczej. http://www.eduscience.pl

Grażyna Gaj


 

 

stat4u