swMenuFree


Gazetka szkolna

separator.jpg
ksiazka.jpg
ksiazka2.jpg

Zamówienia publiczne

Trzymaj Formę

 

Nasza szkoła od wielu lat bierze udział w programie „Trzymaj Formę”, którego organizatorem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Zadaniem tego programu jest  promowanie zdrowego styl życia wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Zakończenie tegorocznej edycji  programu „Trzymaj Formę”odbyło się  16 czerwca 2015 roku, w której uczestniczyli  uczniowie klasy I „D”. Wzięli oni udział w podsumowaniu całorocznej pracy, które odbyło sie w Gimnazjum nr 8  IX . Nasze gimnazjum zaprezentowało swoje działania w prezentacji za którą otrzymaliśmy wyróżnienie. Podczas zakończenia nasze uczennice z zespołu tanecznego prowadzone przez panią Mariette Taczałezaprezentowały 2 tańce i uzyskały 2 miejsce w konkursie aktywności fizycznej.

 


 

 Piknik Naukowy OZE

 

12 czerwca 2015 r. kl. 2b uczestniczyła w Pikniku Naukowym odnawialnych źródeł energii, który odbył  się w zespole Szkół nr 2 im. W. Orkana w Szczecinie.

Wydarzenie miało charakter edukacyjno-naukowy. Skierowane było zwłaszcza do uczniów gimnazjów, ale także dla wszystkich pasjonatów nowych technologii i odnawialnych źródeł energii. Zainteresowanie było duże, szczególnie, że równocześnie odbywał się XII Dąbski Bieg Uliczny.

Wśród atrakcji  było  sterowanie mini dornami, robienie zdjęć kamerą termowizyjną i analizowanie termogramów. Pogoda dopisała. Grupa SET - Sun Energy Team promowała odnawialne źródła energii. Za pomocą zestawów edukacyjnych OZE jej członkowie objaśniali zalety stosowania energii odnawialnych, a także demonstrowali na układach modelowych, w jaki sposób wytworzyć energię elektryczną ze Słońca, niezbędną do oświetlenia fotodiod, zasilania układu akustycznego lub poruszenia śmigieł wiatraczka. Prezentowano też jak wytworzyć energię z turbiny wiatrowej. Uczniom kl.2b wykonywano zdjęcie pamiątkowe za pomocą kamery termowizyjnej.


 

Wycieczka klasy 2a i 2b do Poznania i okolic 1-3.06.2015

 

Opiekunowie: p. Sylwia Gumowska-Rak, p. Monika Wiercińska, p. Monika Zdybicka

 Wyjechaliśmy wcześnie rano, wyspani i weseli - zwiedzać najważniejsze zabytki stolicy Wielkopolski. Już w Poznaniu, spotkaliśmy się z przewodnikiem – panem Maciejem Chudzickim. Nie napiszemy pewnie o nim niczego oryginalnego, ale to super przewodnik z niesamowitą wiedzą, zaangażowaniem i humorem. Najpierw na Ostrowie Tumskim zwiedziliśmy Katedrę, widzieliśmy groby pierwszych Piastów, Złotą Kaplicę, miecz św. Piotra. Spacerując po wyspie, w miejscach pierwszego grodu Mieszka, śluzy katedralnej, przeszliśmy przez Chwaliszewo w kierunku Starego Miasta. Zobaczyliśmy wszystko: Ratusz, Pręgierz, Bamberkę, Zamek Przemysła, Farę Poznańska - perłę baroku, no i oczywiście - trykające się poznańskie koziołki. Następnie - wesoła zabawa w Muzeum Rogalowym i pyszny obiadek na Rynku w restauracji „Pod Pręgierzem”. Wieczorem, pan przewodnik zabrał nas także do Starego Browaru, centrum handlowo-kulturalnego. Mieszkaliśmy w hostelu na Starym Mieście, z tętniącymi życiem nocnym lokalami, po przespanej nocy (recepcja serwowała zatyczki do uszu gratis!), :) wypoczęci, pojechaliśmy do Pobiedzisk - Muzeum Miniatur, dalej do Gniezna, gdzie zwiedziliśmy Katedrę,  a w Wenecji, dla odmiany podróżowaliśmy kolejką wąskotorową do Biskupina, gdzie zobaczyliśmy cały skansen. Po powrocie do Poznania, by się nie nudzić, pan przewodnik zabrał nas jeszcze na spacer promenadą nad Jeziorem Malta, gdzie czeka na turystów wiele ciekawych atrakcji i rozrywek (miny niektórych uczniów - bezcenne – gdy przewodnik zażartował, ze obejdziemy jezioro dookoła!:)) Kolejny dzień – ośrodek badań kosmicznych w Borowcu i zwiedzanie zamku w Kórniku. Wycieczka bardzo udana i intensywna, ale to zaledwie obiecująca zapowiedź tego, co można w Poznaniu jeszcze zwiedzić!

Monika Wiercińska


 

Zungenbrecher – co to takiego?

 

To zdania lub przysłowia w języku niemieckim, trudne o wypowiedzenia, "łamańce jzykowe", dzięki którym gimnastykując język, można poćwiczyć niemiecką wymowę. O tym, jednak, że Zyngenbrecher po niemiecku nie są takie straszne, przekonali się uczestnicy Szkolnego Konkursu z Języka Niemieckiego zatytuowanego oczywiście "Die deutschen Zungenbrecher".Z wielką precyzją i zaangażowaniem uczniowie klas 1d, 1e oraz 2e pokazali, że język niemiecki nie jest taki trudny i nikt nie odniósł obrażeń w formie złamanego języka. A najlepiej wypadł w tym konkursie Bartosz Napora z klasy 2d zajmując zaszczytne I miejsce na podjum, zaraz za nim na miejscu II znalała się Ines Litwin z klasy IIe. Miejsce III przypadło Wiolettcie Krzyżańskiej z klasy 2d.Mamy nadzieję, że widzowie konkursu, którzy uważnie przyglądali i przysłuchwali się dzielym uczestnikom, sami też spróbują zmierzyć się z łamańczmi językowymi w języku niemieckim. Gwarantujemy, że język się nie złamie, a pozytywne efekty w wymowie szybko zauważycie sami.

 

Organizatorki konkursu

Jolanta Strugielska i Agata Karpowicz


 

LONDYN – JUŻ ZDOBYTY!!!

 


W dniach 01-06 czerwca 2015r. odbyła się szkolna wycieczka do Londynu-Oxfordu-Windsoru. 1 czerwca wraz z biurem podróży Voyage wyruszyliśmy w podróż naszych marzeń. Stolica Wielkiej Brytanii czekała na nas. Londyn przywitał nas typową pogodą – deszczem, jednakże pogoda poprawiła się ku naszemu zdziwieniu.

Dzień 1

Około godziny 10.30 po kilkunastogodzinnej podróży dotarliśmy cali, zdrowi i szczęśliwi do Londynu. Pierwsze zwiedzanie rozpoczęliśmy spacerem wzdłuż Tamizy. Podziwialiśmy z bliska – London Bridge, a następnie Katedrę Southwark, Teatr Szekspirowski, Katedrę St. Paul’s. Kolejnym punktem programu było Muzeum Figur Woskowych – atrakcja jakich mało. Opisać się nie da, trzeba to zobaczyć na własne oczy! Zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się do naszego hotelu, w którym mieliśmy spędzić kilka najbliższych nocy.

Dzień 2

To już drugi dzień pełen wrażeń: zmiana warty pod Buckingham Palace, spacer przez St. James Park pod gmach Opactwa Westminsterskiego oraz Domy Parlamentu wraz ze słynną Wieżą Zegarową i Big Ben’em. Miejsca najbardziej znane, a my w ich centrum: Plac Trafalgar, siedziba premiera 10 Downing Street, bramy stajni królewskich, Leicester Square, Piccadilly Circus, China Town.

Dzień 3

Jak ten czas mija nieubłaganie- to już trzeci dzień pełen wrażeń. Tym razem poza Londynem. Odwiedziliśmy i zwiedziliśmy Windsor – letnią rezydencję królewską. Następnie udaliśmy się do miasta uniwersyteckiego – Oxfordu.

Dzień 4

Niestety to już ostatni dzień w Londynie. Jak prawie codziennie zaczęliśmy od podróży naszym autokarem, a później metrem. Jaki tam jest tłok i ruch! (na szczęście nikt się nie zgubiłJ). Nad brzegiem Tamizy podziwialiśmy z bliska Tower of London – słynne kruki i strażnicy byli w zasięgu naszych rąk. Kolejną atrakcją tego dnia był rejs statkiem turystycznym po Tamizie, po którego zakończeniu przesiedliśmy się na mierzącą 135 metrów karuzelę zwaną London Eye – cudowne widoki. Z centrum udaliśmy się metrem do dzielnicy drapaczy chmur Canary Wharf, gdzie przesiedliśmy się na sterowaną komputerowo kolejkę, która zabrała nas do Greenwich. Tak, to tam mogliśmy być w dwóch miejscach na raz – na wschodzie i zachodzie świata – południk zerowy. W tym dniu odwiedziliśmy także Galerię Narodową, gdzie zobaczyliśmy słynne „Słoneczniki” van Gogh’a.

Nadszedł czas powrotuL W odkrywaniu Londynu pomagał nam nasz pilot-przewodnik pan Jacek Furmańczyk, któremu dziękujemy za profesjonalizm i pasję, którą nas zarażał. Opiekę zapewniali: panie- Anna Cembrowska, Magdalena Kamińska, Marietta Taczała oraz pan Tomasz Wawruszczak.

Samuel Johnson napisał: „Jeśli człowieka nuży Londyn to znaczy, iż nuży go samo życie, bo w Londynie jest wszystko to, co ma ono człowiekowi do zaoferowania”. Stwierdzamy jednomyślnie, iż miał rację. Musimy tam jeszcze wrócić!!!

Organizator wycieczki: nauczyciel języka angielskiego Anna Cembrowska


 

 

 

stat4u